Koulutamme uusia puhelinvertaisia 2.4.

YMMÄRTÄVILLE KUUNTELIJOILLE TARVETTA!

Koulutamme jälleen uusia puhelinvertaisia! Maksuton koulutus järjestetään Zoom-etätapaamisena lauantaina 2.4. klo 10.00-16.00. Koulutuspäivä järjestetään yhdessä Surunauha ry:n, Huoma ry:n ja Käpy lapsikuolemaperheet ry:n kanssa. Pääkouluttajana toimii Teppo Kupias Surunauhasta. Lisäksi päivän loppupuolella kullakin surujärjestöllä on oma osionsa, jossa käydään läpi yhdistyskohtaisia toimintaperiaatteita. Nuoret Lesket ry:stä koulutuksessa mukana vapaaehtoistoiminnan koordinaattori Emilia Riikonen.

Koulutus antaa sinulle valmiudet toimia yhdistyksen vapaaehtoisena puhelinvertaisena ja vierellä kulkijana toiselle kumppaninsa menettäneelle. Sinulla ei tarvitse olla aikaisempaa kokemusta puhelinauttamisesta, kuuntelevat korvat ja halu auttaa riittävät <3

Tule rohkeasti mukaan! Koulutus on maksuton eikä siihen osallistuminen vielä velvoita toimimaan puhelinvertaisena, voit myös tulla kuulostelemaan olisiko vapaaehtoisena puhelivertaisena toimiminen juuri sinun juttusi!

VOIT OSALLISTUA KOULUTUKSEEN MIKÄLI

  • olet yhdistyksemme jäsen – jos et ole vielä jäsen, liity jäseneksi
  • menetyksestäsi kulunut aikaa vähintään vuosi
  • elämäntilanteesi on nyt sellainen, että jaksat olla vierellä kulkijana toiselle samankokeneelle

Koulutuksen käytyäsi voit toimia puhelinvertaisena toiselle kumppaninsa menettäneelle. Koulutukseen voivat tulla myös jo ennestään yhdistyksen puhelinvertaisena toimivat, aina voi oppia uutta!

KOULUTUKSESSA

  • käydään läpi surevan kohtaamista
  • pohditaan vapaaehtoisen roolia ja jaksamista
  • harjoitellaan kahdenkeskistä kohtaamista
  • Tule sinäkin mukaan Nuoret lesket ry:n vapaaehtoisten joukkoon! <3

ILMOITTAUTUMINEN:
https://q.surveypal.com/2022-kevat-ilmo-puhelinvertaisen-koulutus

Ilmoittaudu viimeistään keskiviikkona 30.3. klo 16 mennessä