Tiedote Suomen nuoret lesket ry:n tapahtumien ja vertaisryhmien perumisesta

13.3.2020 päivitys / muutos aiempaan tiedotteeseen Nuoret lesket ry on päättänyt perua kaikki yhdistyksen tapahtumat ja vertaisryhmätapaamiset huhtikuun loppuun asti. Päätöksellä haluamme olla mukana hillitsemässä koronaviruksen leviämistä ja ehkäisemässä mahdollisesta tartunnasta tai tautiepäilystä aiheutuvia haittoja yhdistyksen toiminnassa mukana oleville,…

Suuren menetyksen kohdatessa ehkä tärkeintä on löytää joku, joka kestää kuulla tapahtuneesta, ja jolle voi puhua avoimesti luottaen siihen, että tulee ymmärretyksi.

Toisen kokemaa menetystä ei voi ottaa pois, mutta tuskaa voi hetken helpottaa vastaavan kokenut ymmärtävä kuuntelija, jolle on helppo puhua.

Hae mukaan vapaaehtoisten puhelinvertaisten koulutukseen. Järjestäjänä Huoma ry, Surunauha ry ja Nuoret lesket ry. Koulutus järjestetään 15.2.2020 Helsingissä. Tarjoamme kattavan koulutuksen, etkä tarvitse aiempaa kokemusta puhelinauttamisesta.

Hae mukaan:
https://my.surveypal.com/2020-Puhelintukihlokoulutus-ilmoittautumislomake-15.2.-HKI