Blogi: Kun keho saa hellittää

Kun keho saa hellittää – Yin-jooga ja jooga nidra palautumisen tukena

Monilla meistä leskistä keho ja mieli ovat jatkuvassa ylivireystilassa. Hartiat ovat nousseet kohti korvia, hengitys on jäänyt pinnalliseksi ja mieli jatkaa päivän tehtävälistaa vielä silloin, kun olisi jo aika levätä.

Rauhoittumista ei kuitenkaan voi käskeä. Keho tarvitsee aikaa ja kokemuksen siitä, ettei juuri nyt tarvitse ehtiä, ratkaista tai suorittaa mitään. On ihan turvallista pysähtyä. 

Yin-jooga ja jooga nidra voivat tarjota tällaisen hengähdyspaikan: hetken, jossa huomio saa palata ulkoisista vaatimuksista omaan kehoon. Joskus harjoituksen tärkein anti kiteytyy hyvin yksinkertaiseen asiaan – siihen, että saa vain olla.

Hitaus on yinjoogan ydin

Yin-joogan harjoituksessa pysähdytään kuulostelemaan, miltä kehossa juuri nyt tuntuu. Hengityksen voi antaa kulkea omalla tavallaan.

Eräs tunneille osallistunut kuvasi kokemusta näin: ”Rauhoittavia tunteja, joissa mieli lepää ja keho venyy.” Toinen puhui ”kehon armollisesta kuuntelemisesta”.

Yin-harjoituksen päätteeksi tehdään jooga nidra, joka on ohjattu syvärentoutus- ja meditaatioharjoitus. Keho tuetaan mukavaksi ja lämpimäksi, silmät saavat sulkeutua ja huomio kulkee ohjaajan äänen mukana esimerkiksi kehon eri osissa, hengityksessä ja mielikuvissa.

Jooga nidraa kuvataan joskus unen ja valveen rajalla tapahtuvaksi harjoitukseksi. Siinä ei kuitenkaan tarvitse saavuttaa mitään tiettyä tilaa eikä onnistua rentoutumisessa. Yksi osallistuja kiteytti tunnin arvokkaimmaksi anniksi ”harjoitusten kautta levon löytämisen”.

Ehkä juuri siinä on jooga nidran viehätys: lepoa ei tarvitse suorittaa. Voi asettua hetkeksi aloilleen ja antaa harjoituksen kannatella.

Yin-joogan tutkitut vaikutukset

Yin-joogasta on vielä melko vähän tutkimusta verrattuna moniin muihin joogamuotoihin, mutta tulokset ovat kiinnostavia.

Vuonna 2018 julkaistussa tutkimuksessa viiden viikon yin-joogapohjainen harjoittelu oli yhteydessä vähäisempiin ahdistuneisuus- ja unioireisiin stressiä kokevilla aikuisilla. 

Vuonna 2024 julkaistussa tutkimuksessa puolestaan tarkasteltiin kymmenen viikon verkossa toteutettua yin-joogaharjoittelua. Harjoitteluun osallistuneiden naisten hetkellinen ahdistuneisuus väheni. 

Tutkimukset tukevat ajatusta siitä, että rauhallisella joogaharjoittelulla voi olla merkitystä paitsi fyysisten oireiden, myös psyykkisen hyvinvoinnin ja palautumisen näkökulmasta.

Jooga nidran tutkitut vaikutukset

Jooga nidraa on tutkittu erityisesti stressin, unen ja psyykkisen hyvinvoinnin yhteydessä.

Tutkimuksessa, jossa osallistujat tekivät verkossa joko 11 tai 30 minuutin jooga nidra -harjoituksia kahden kuukauden ajan, koettu hyvinvointi koheni. Kiinnostavaa on, että myös lyhyt harjoitus voi toimia palauttavana taukona.

Vuonna 2026 julkaistussa laajassa katsauksessa jooga nidra oli yhteydessä vähäisempään koettuun stressiin, ahdistuneisuuteen ja masennusoireiluun. Tutkimuksissa on havaittu lupaavia tuloksia myös erilaisten uniongelmien yhteydessä. 

Jooga nidraa voidaan siis ajatella yhtenä mahdollisena unen, levon ja palautumisen tukiharjoituksena. Se ei kuitenkaan korvaa unettomuuden tai muiden terveysongelmien lääketieteellistä tutkimusta tai hoitoa. 

Helsingin nuorten leskien kokemuksia

Keväällä 2026 Helsingin nuorille leskille järjestettiin pilottina Yin & Nidra -ryhmä, jonka palautekyselyyn vastasi yhdeksän osallistujaa. 

Kaikki kokivat ohjauksen selkeäksi ja turvalliseksi. Seitsemän yhdeksästä kertoi saaneensa tunneilta rauhoittumista, rentoutumista ja helpotusta kehon jännityksiin. Viisi yhdeksästä mainitsi palautumisen sekä avun stressiin tai kuormitukseen.

Rauhallinen tempo, ohjaajan ääni ja sanallinen ohjaus, harjoituksen tunnelma sekä lupa vain olla koettiin merkityksellisiksi.

”Ihana rauha ja rentous tavoittaa harjoituksen aikana. Hyvä ja kiitollinen mieli siitä, että tulin.”

”Koko keho tuntuu elastisemmalta, eläväisemmältä.”

Joskus harjoituksen vaikutus syntyykin juuri rauhallisen liikkeen, turvallisen ilmapiirin ja levon yhteisvaikutuksesta.

Harjoitus voi tehdä tilaa kaikille tunteille

Rauhallisesta joogasta puhutaan usein rentoutumisena. Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että jokainen harjoituskerta tuntuisi levolliselta.

Kun ulkoinen tekeminen vähenee ja huomio suuntautuu omaan kehoon, esiin voi nousta monenlaisia kokemuksia: iloa, surua, helpotusta, ikävää, ärtymystä, väsymystä tai levottomuutta.

Erään osallistujan sanoin harjoituksessa ”kaikki tunteet saivat virrata vapaasti”.

Yinjoogan tarkoitus ei ole poistaa vaikeita tunteita eikä tuottaa tietynlaista mielentilaa. Harjoitus voi sen sijaan tarjota hetken, jossa kehon tuntemukset ja tunteet saavat olla olemassa ilman, että niitä tarvitsee heti ratkaista.

Jokainen harjoituskerta on erilainen. Joskus keho laskeutuu lepoon nopeasti, joskus se tarvitsee siihen enemmän aikaa. Kumpikin saa olla. 

Hoitavaa joogaa omassa rauhassa – yhdessä muiden kanssa

Tänä syksynä myös sinä voit osallistua yin-joogaan ja ohjattuun rentoutukseen verkossa.  

Yin & Rentoutus Live Zoomissa
Torstaisin 15.10.–17.12.2026 klo 17.30–18.45
10 tapaamiskertaa | 75 min | 6,50 € / kerta

Ensimmäinen introtunti 15.10. on maksuton. 

Nuorten leskien omassa verkkoryhmässä pysähdymme rauhallisen joogan ja rentoutumisen äärelle. Jokainen harjoittelee omassa tilassaan ja oman kehonsa mukaan, mutta yhdessä muiden kanssa.

Aikaisempaa joogakokemusta, notkeutta tai erityistä kuntoa ei tarvita. Tunnilla saa aina tehdä vähemmän, muuttaa asentoa tai levätä.

Tarvitset joogamaton tai muun pehmeän alustan, pari tyynyä ja lämpimän viltin. Kamera voi olla päällä tai pois – voit valita itsellesi luontevan tavan osallistua.

Tunnin ohjaa kevään pilotin ohjannut Heli Koskela, RYT 500 -joogaopettaja ja palautumisvalmentaja. 

Helin opetus painottuu yinjoogaan, restoratiiviseen joogaan, jooga nidraan sekä rauhoittumista ja palautumista tukeviin harjoituksiin. Hän on myös itse jäänyt leskeksi työikäisenä.

Voit osallistua yhdelle tunnille, useammalle valitsemallesi kerralle tai koko syyskaudelle.

Ilmoittaudu mukaan

Skannaa QR-koodi tai avaa ilmoittautumislomake tästä.

Saat ilmoittautumisen jälkeen maksuohjeet ja ennen tuntia Zoom-linkin sähköpostitse.

Jäikö jokin askarruttamaan? Haluatko ilmoittautua sähköpostilla? Laitathan viestiä: [email protected]

Pysähdy. Pehmene. Vahvistu.

Yinjoogan ja jooga nidran arvo ei ehkä löydy yhdestä täydellisesti toteutetusta harjoituksesta.

Se voi rakentua vähitellen pienistä hetkistä, joissa keho saa kokemuksen siitä, ettei juuri nyt tarvitse ehtiä, venyä enempään, ratkaista kaikkea tai suorittaa edes lepoa.

Voi pysähtyä. Hengittää. Antaa kehon pehmetä. 

Ja ehkä juuri siitä voi vähitellen syntyä myös uudenlaista vahvuutta.

Ps. Muistathan että jooga voi tukea hyvinvointia, mutta se ei korvaa terveydenhuollon tutkimusta tai hoitoa. Pitkittyneiden kipujen, vakavien uniongelmien tai voimakkaiden psyykkisten oireiden yhteydessä harjoittelun sopivuudesta kannattaa tarvittaessa keskustella terveydenhuollon ammattilaisen kanssa.

-Heli Koskela, RYT 500 -joogaopettaja ja palautumisvalmentaja ja leski

Nuoret Lesket ry:n blogia kirjoittavat yhdistyksen jäsenet, vapaaehtoiset, työntekijät, hallitus ja yhteistyökumppanit. Mikäli haluaisit oman kirjoituksesi blogiin, ota yhteyttä [email protected].

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *