Blogi: Harjoittelijan päiväkirja osa 2/2

Kirjoitus on jatkoa sosionomiharjoittelijamme Elinan aikaisemmalle kirjoitukselle Harjoittelijan päiväkirja osa 1/2

Aika menee liian nopeasti

Tätä tekstiä kirjoittaessani käynnissä on harjoitteluni viimeinen viikko Nuorissa Leskissä. Ja ihan vastahan kaikki alkoi! Yritän helpottaa rutiineista luopumista ajatuksella, että jatkan kuitenkin työskentelyä vapaaehtoisena eri tehtävissä. Silti tuntuu haikealta, että muun muassa viikoittaiset tapaamiset ohjaajani Aulin kanssa ovat pian loppumassa ja puhelinneuvonnan kehittämistyö on tulossa päätökseensä. Harjoitteluni aikana olen paitsi päivystänyt puhelintuki ja –neuvontapalvelussa, myös osallistunut muun muassa verkostotyöskentelyyn, vertaistukiryhmiin, Winkkuvoimaa -tapahtumaan ja tulevan syksyn suunnitteluun. Koen, että paljossa olen saanut olla mukana ja kaikki tämä on antanut hyvän näköalapaikan yhdistyksen monitasoiseen toimintaan ja työntekijöiden erilaisiin tehtäviin.

Erityisesti odotin ensikertalaisena Winkkuvoimaa -tapahtuman tunnelmaa ja se jäikin mieleeni lämpöisenä ja yhteisöllisenä tapahtumana. Vaikka kumppanin kuolema vie usein pohjan koko elämältä ja tuo mukanaan monenlaista epävarmuutta, voi yhteisöllisyydestä saada lohtua ja voimaantumisen tunnetta. Jo se, kun lesket kokoontuvat samaan isoon tilaan, voi lievittää sitä taakkaa, mitä moni kokee leskeyden myötä. Vertaistukea voikin olla erilaisten keskusteluryhmien ja yksilöllisen puhelintuen lisäksi myös läsnäolo samassa tilassa ja sanaton yhteisöllisyyden kokemus. Tällainen kokemus voi lisätä tulevaisuuden toivoa ja luoda uskoa omiin kykyihin ja voimavaroihin.

Millaiset eväät pakkaan harjoittelustani mukaan?

Harjoitteluni aikana kokonaiskuva ja ymmärrys Leskien vaikuttamistyöstä on laajentunut. Vaikuttamista tapahtuu esimerkiksi eri verkostoissa, tapahtumissa ja muissa yhteistyökuvioissa. Vaikuttamistyöllä pyritään ajamaan leskien ja leskiperheiden etua eri palveluissa ja toiminnoissa sekä tekemään näkyväksi leskien ja leskiperheiden tilannetta ja asemaa yhteiskunnassa. Tässäkin toiminnassa yhteisöllisyys ja verkostot näyttelevät suurta roolia. Kun yhdessä seisomme asiamme takana, on äänemme helpompi kuulla. Tähän liittyen olen pakannut reppuuni tietoa rakenteellisen sosiaalityön tärkeydestä ja järjestöjen roolista sen ympärillä. Rakenteellinen sosiaalityö tarkoittaa pähkinänkuoressa sosiaalisten ongelmien ja hyvinvointiin liittyvien ilmiöiden ympärille kertynyttä tiedon jakamista, jotta hyvinvointia voitaisiin edistää tämän tiedon avulla. Järjestöjä pitäisi kuulla nykyistä enemmän päätöksenteossa niin alueellisella kuin valtakunnan tasollakin, koska järjestöillä on käsissään paljon täsmätietoa ihmisten moninaisista tilanteista. Tätä tietoa hyödyntämällä voitaisiin kehittää palveluiden saatavuutta ja tehdä sellaisia poliittisia päätöksiä, jotka aidosti edistävät kokonaisvaltaista hyvinvointia.

Mukaan ammattilaisuuden matkalle pakkaan ehdottomasti myös positiivisen palautteen ja työilmapiirin merkityksen. Ilman luottamuksellista ilmapiiriä työssä olisi vaikea onnistua tai saada asioita kehitettyä. Haluan kiittää lämpimästi ihanaa Aulia (kyllä, Auli saa jälleen kerran erityismaininnan) asiantuntevasta, kuuntelevasta ja pohtivasta ohjauksesta. Olen nauttinut jokaisesta keskustelusta, joita leskeyden ja sosiaalialan aiheiden ympärillä olemme käyneet. Olen kokenut harjoittelun merkityksellisenä itselleni ja erityisesti kehittäminen eri muodoissaan on ollut parasta antia. Käydyt keskustelut ja pohdinta ovat mahdollistaneet ajattelun luovuuden ja sitä myötä ammatillisen kasvun. Ja tietysti suuri kiitos toimiston Sinille, Katjalle, Emilialle ja Miialle, kun teitte oloni tervetulleeksi työyhteisöönne ja olitte tukemassa tällä harkkamatkalla <3

Aurinkoista kesää!

-Elina, sosionomiharjoittelija

Nuoret Lesket ry:n blogia kirjoittavat yhdistyksen jäsenet, vapaaehtoiset, työntekijät, hallitus ja yhteistyökumppanit. Mikäli haluaisit oman kirjoituksesi blogiin, ota yhteyttä [email protected].

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *