Sinustako vapaaehtoinen? Vapaaehtoisten koulutus 10.10.2020

Haluaisitko sinä auttaa muita samankokeneita?

Koulutamme jälleen uusia vapaaehtoisia! Lokakuussa järjestettävä vertaistukijanperuskoulutus on päätetty siirtää verkkoon vallitsevasta koronatilanteesta johtuen. Koulutus järjestetään Zoom-etätapaamisena lauantaina 10.10.2020 ja se on kestoltaan päivän mittainen. Tarkempi aikataulu ja ohjelma päivittyvät lähipäivien aikana. Kouluttajina toimivat yhdistyksen työntekijät Sari ja Johanna.

Koulutukseen ovat tervetulleita kaikki työikäiset lesket, jotka ovat kiinnostuneita toimimaan vertaistukijana muille samankokeneille. Verkkototeutus mahdollistaa osallistumisen mistä päin Suomea tahansa!

Tule rohkeasti mukaan! Koulukseen osallistuminen ei vielä velvoita toimimaan vapaaehtoisena, voit myös tulla kuulostelemaan olisiko vapaaehtoisena toimiminen juuri sinun juttusi!

Voit osallistua koulutukseen mikäli

  • olet yhdistyksemme jäsen – jos et ole vielä jäsen, liity jäseneksi
  • menetyksestäsi kulunut aikaa vähintään vuosi
  • elämäntilanteesi on nyt sellainen, että jaksat olla vierellä kulkijana toiselle samankokeneelle

Koulutuksen käytyäsi voit toimia ryhmänohjaajana yhdistyksemme ympäri Suomea toimivissa vertaistukiryhmissä. Koulutus tarjoaa erinomaisen pohjan muihinkin yhdistyksen vapaaehtoistehtäviin, kuten lomaviikon vertaisohjaajana tai verkkovertaisena toimimiseen. Se on hyvä lisä myös puhelinvertaisille ja muille jo ennestään vertaistukijana toimiville.

Koulutuksessa

  • käydään läpi vapaaehtoisuuden ja vertaistuen perusteita
  • tutustutaan yhdistyksen vapaaehtoistehtäviin ja niiden käytänteisiin
  • käsitellään ryhmän ohjaamista
  • pohditaan omia voimavaroja ja jaksamiseen vaikuttavia tekijöitä

Tule sinäkin mukaan Suomen nuoret lesket ry:n vapaaehtoisten joukkoon!

Ilmoittautuminen:

https://my.surveypal.com/vertaistukijan-koulutus-verkko