Menetys ja suru perheessä -webinaari & keskusteluillat, syksy 2025

Nuoret Lesket ry järjestää alkusyksystä kolme leskivanhemmille suunnattua verkkovälitteistä tilaisuutta, jotka tarjoavat tukea ja ymmärrystä perheessä koetun menetyksen ja surun käsittelyyn. Ohjelmassa on asiantuntijavetoinen webinaari sekä kaksi keskusteluiltaa, joissa voit jakaa kokemuksia ja saada vertaistukea turvallisessa ilmapiirissä. Voit osallistua kaikkiin tilaisuuksiin tai halutessasi vain johonkin näistä. Jokaiseen tilaisuuksista on erillinen ilmoittautuminen. Sekä webinaari että keskusteluillat ovat maksuttomia.

Menetys ja suru perheessä -webinaari ke 27.8. klo 17.30-19.00

Webinaarissa filosofian tohtori, psykoterapeutti Florence Schmitt kertoo perheessä tapahtuneen menetyksen ja surun ympärille liittyvistä ilmiöistä. Florence Schmitt Turusta on tehnyt yli 20 vuotta työtä vakavasti sairaiden potilaiden kanssa ja ollut lukuisten potilaiden ja heidän perheidensä kanssa kuoleman äärellä. Webinaarin aikana on tarkoitus pukea sanoiksi niitä vaikeita kokemuksia, jotka liittyvät sekä puolison että vanhemman menettämiseen ja vastata aiheesta herääviin kysymyksiin.

Webinaarin aikana on mahdollista esittää kysymyksiä tai voit lähettää niitä etukäteen [email protected]

Webinaari järjestetään Zoomin välityksellä. Voit tulla paikalle 15 minuuttia ennen webinaarin alkua, jos haluat testata yhteyden.

Ilmoittaudu webinaariin:
https://nuoret-lesket-ry-lv.creamailer.fi/survey/52w5dzwezww46

Florence Schmitt on filosofian tohtori ja psykoterapeutti, joka on tehnyt pitkän uran surevien läheisten ja perheiden parissa

Keskusteluillat: Menetys ja suru perheessä – kuinka tuen lasta/nuorta surussa 1.9. & 8.9.

Keskusteluillat jatkavat samaa teemaa webinaarin kanssa. Ensimmäinen niistä järjestetään 1.9. klo 17.30-19.00. Keskusteluilta tarjoaa nimensä mukaisesti tilaisuuden keskustelulle ja vertaistuelliselle jakamiselle. Keskusteluillat ohjaa pitkään lasten ja nuorten surun parissa työskennellyt sosiaalipsykologi Kati Kärkkäinen. Keskusteluiltoihin on rajattu osallistujamäärä. Voit osallistua molempiin keskuteluiltoihin tai halutessasi vain jompaan kumpaan.

Ilmoittaudu: Keskusteluilta ma 1.9. klo 17.30-19.30:
https://nuoret-lesket-ry-lv.creamailer.fi/survey/eu44py1nzqura

Ilmoittaudu: Keskusteluilta ma 8.9. klo 17.30-19.30:
https://nuoret-lesket-ry-lv.creamailer.fi/survey/zfdou4fajqxlf

Muistathan perua ilmoittautumisesi, jos et pääsekään osallistumaan!

Sosiaalipsykologi Kati Kärkkäinen on tehnyt töitä surevien lasten ja nuorten parissa ja ohjannut lukuisia ryhmiä.